Какво означава лозарство?

Кореновата система се покрива с влажен, чист, речен пясък, който периодично трябва да се навлажнява. Ако не се разполага с пясък е възможно корените да се покрият и с влажна почва.

Този срок позволява, ако не успеем в началото на периода или пък присаждането е неуспешно, да повторим операцията.

Когато теренът е равен, много подходящи са универсалните навесни машини от рода на УНЛМ, които могат да правят много операции и в тесноредови, и в широкоредови лозя, защото ги има в няколко варианта.

Земеделие Прецизно земеделие Анализатори за почва

Ако ще се инвестира в машини за обработка на лозя В лозята

). Съществува тенденция на замяна на плужната оран с разрохкване. Могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни лемежи или с плоскорезни лемежи. При това се избягва образуването на буци, деформирането на почвената повърхност, намалява се ширината на защитната зона, снижава се разхода на гориво, почвата са предпазва от ерозия.

В райони, където лозите не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата. С това се цели запазване на повече влага от есенно-зимните валежи, унищожаване на плевелите, подобряване на аерацията на почвата.

Те са най-сериозният конкурент на лозите и ако ги оставим на мира, силно намаляват добива и общото състояние на насаждението.

В такъв случай слагаме поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направим разцепи за клинчетата.

Не е възможно да се поднови короната, когато се появи сокотечението. През пролетта резитбата на стари лози трябва да се прави преди пъпките да набъбнат.

Актуално Политика и факти Министерство на земеделието, храните и горите

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

Както при овощните дървета и храсти лозата натрупва големи количества резервни хранителни вещества в корените, стъблото и пръчките, които се използват през пролетта при развитието на младите леторасти и листата, а също и при формирането на добива.

тогава го наричаме присаждане на място. А когато облагородяваме лозя резник, който все още не е пуснал корени, то тогава операцията се нарича присаждане на маса.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Какво означава лозарство?”

Leave a Reply

Gravatar